SAMOCHÓD

Zarządzanie paliwem dzięki kartą flotowym

Zarządzanie flotą to coś więcej niż odpowiedzialność za jakość taboru czy terminowość wysyłek. Obecnie od osób zajmujących się szeroko pojętym utrzymaniem transportu w firmie wymaga się także szukania oszczędności oraz sposobów minimalizujących ewentualne oszustwa i uchybienia pracowników. Dobrym rozwiązaniem znanym w wielu krajach Unii Europejskiej jest karta flotowa. Popularność rozwiązania z każdym rokiem rośnie, szczególnie że dla przewoźników i innych przedsiębiorców karty flotowe to czysty zysk.

 

Dla jakich firm?

Karty paliwowe, takie jak Flotex, zostały opracowane z myślą o przedsiębiorstwach wielu branż oraz o instytucjach państwowych i pozarządowych. Wszędzie tam, gdzie użytkowane są samochody (ciężarowe, osobowe, dostawcze i służące do przewozu osób), dzięki kartom paliwowym można ograniczyć comiesięczne koszty wydatkowane na paliwo i takie usługi, jak myjnia czy koszt zakupów na stacjach paliw. Uznaniem pośród zarządców flot cieszą się także pakiety pozwalające obniżyć koszty serwisowania pojazdów (okresowe i w nagłych wypadkach). W czasach powszechnych bramek na autostradach możliwość płatności za przejazd kartą paliwową zamiast kartą płatniczą bądź gotówka to kolejny atut – zarządca floty może zawczasu doładować kartę, ponadto ma wgląd do czasu przejazdu i miejsca, w którym w danym momencie znajdował się pojazd.

 

Unifikacja płatności

Karty flotowe coraz powszechniej przejmują rolę kart płatniczych. Przedsiębiorca z wyprzedzeniem ładuje ją, przypomina to telefon typu pre-paid, następnie kierowca może z niej korzystać, płacąc za usługi, paliwo czy artykuły dostępne na stacjach paliw. Co istotne, karta flotowa zabezpieczona jest kodem PIN bądź podpisem. Dzięki temu jeszcze bardziej spada ryzyko strat w firmie. Osoba zarządzająca flotą może dzięki karcie paliwowej sprawdzać bieżące saldo i w razie potrzeb doładowywać, podobnie jak dzieje się to w bankowości elektronicznej.

 

Inne korzyści

Długi czas oczekiwania na fakturę na stacji paliw to utrapienie wielu kierowców. W czasach, kiedy liczą się minuty, a tak jest w transporcie, karta flotowa zastępuje tradycyjną fakturę. System automatycznie zlicza należną sumę – dane gromadzone są w chmurze, do której stały dostęp ma zarządca floty. Ponadto co dwa tygodnie lub co miesiąc można zlecić fakturę zbiorczą – dokument respektowany jest przez Urząd Skarbowy i pozwala w szybkim czasie odzyskać należny podatek VAT. Te i inne zalety kart paliwowych doceniły tysiące kierowców i zarządców flot. O szczegóły warto dopytać się u źródła – Flotex to właściwy namiar: https://www.flotex.pl/