MOTORYZACJA

Akcja serwisowa związana z wymianą EGR

Akcje serwisowe zdarzają się nawet najlepszym i największym producentom samochodów. Tym razem na kontrolę do swoich serwisów wezwał bawarki producent marki premium – BMW.

Akcja serwisowa BMW

Wszystko zaczęło się w Korei Południowej, gdzie w wyniku wady fabrycznej, 27 samochodów uległo samozapłonowi. Tamtejszy oddział BMW wezwał natychmiast właścicieli 106 tysięcy pojazdów do serwisów, w celu przeprowadzenia kontroli. Ze względu na powagę sytuacji, akcja serwisowa BMW została rozszerzona również na Europę. Przyjmuje się, że kontroli zostanie poddanych łącznie ok. 1,6 mln samochodów. W Polsce ta liczba może sięgać ok. 19 tysięcy, a w samych Niemczech będzie to ok. 96 tysięcy aut.

Moduł EGR przyczyną problemów

Jak ustalili specjaliści BMW podczas wewnętrznych badań, przyczyną problemów jest układ recyrkulacji spalin (EGR). Usterka dotyczy aut z cztero i sześciocylindrowym silnikiem Diesla. Mówimy tutaj o modelach z serii 3, 4, 5, 6, 7, X3, X4, X5 oraz X6. Przyczyną samozapłonu ma być wyciek glikolu z chłodnicy modułu EGR, który wraz z osadami sadzy i panującą wysoką temperaturą w układzie, może prowadzić do nadtopień w kolektorze ssącym. To znowu, w wyjątkowych przypadkach, może doprowadzić do samozapłonu.

Przebieg akcji serwisowej

BMW Group robi wszystko, aby zniwelować skutki zaistniałej sytuacji. Właściciele aut, które objęte są akcją serwisową, zostali poinformowani o zagrożeniu i konieczności zgłoszenia się do serwisu, gdzie zostaną przeprowadzone szczegółowe kontrole. W przypadku wykrycia usterki mogą oni liczyć na wymianę wadliwej części. Dodatkowo, jeśli zaistnieje taka potrzeba, BMW oferuje auta zastępcze dla swoich klientów. Jedynym problemem, jaki może wystąpić, jest trudność w kontakcie z właścicielami, który kupili samochód z drugiej ręki. W takim przypadku producent nie będzie miał w systemie danych kontaktowych nowego właściciela. Jeżeli mamy podejrzenia, że nasze auto może być objęte akcją serwisową, najlepiej zgłosić się bezpośrednio do dilera BMW.

Akcja serwisowa w przypadku aut z zagranicy

Część właścicieli może się obawiać czy w przypadku, gdy kupili auto poza granicą naszego kraju, będą musieli jechać na jego kontrolę do serwisu w kraju zakupu. Otóż mamy dobrą informację. Kraj w jakim doszło do zakupu samochodu nie ma znaczenia. W przypadku ogłoszonej akcji serwisowej możemy się zgłosić do autoryzowanego serwisu w Polsce, który ma obowiązek przeprowadzić kontrolę pomimo, że pojazd został kupiony poza granicami naszego kraju. Więcej informacji znajdziesz na: https://tvn24bis.pl/moto,99/bmw-naprawi-324-tys-samochodow-zagrozonych-pozarem-w-europie,859579.html