MOTOCYKL

Taśma odblaskowa, taśma ostrzegawcza – do czego służą

Wachlarz możliwości w których można użyć taśmy odblaskowej jest bardzo szeroki. Nie raz w końcu widzieliśmy teren oddzielony specjalną taśmą i najczęściej za nią były wykonywane prace budowlane bądź też drogowe. Jednak to tylko jedno z wielu znaczeń, jakie może mieć taka taśma. Według tego, co podają zasady BHP możemy wyróżnić dwa główne rodzaje taśm – w kolorze biało-czerwonym oraz czarno-żółtym.

Taśma biało-czerwona

Wyróżniamy dwa rodzaje taśm w takich barwach, mianowicie jest to taśma bezklejowa oraz samoprzylepna. Taśmy bezklejowej używa się najczęściej w budownictwie do oznaczania miejsc, w których odbywa się coś niecodziennego oraz tych mniejszych, niebezpiecznych miejsc, jak otwarte studzienki kanalizacyjne, teren przed budynkiem, z dachu którego zrzuca się śnieg i lud czy wykopane doły.

Jednakże, taka taśma odblaskowa może też wyznaczać teren różnych imprez masowych, jak również wyszczególniać na nich takie miejsca jak obszar gastronomiczny czy parking.

Taśma bezklejowa jest zawieszana na dwóch palach lub ogrodzeniach, a następnie przytwierdzana gwoźdźmi lub zszywkami.

Natomiast, jeśli chodzi o taśmę odblaskową samoprzylepną, jest ona używana do oznaczania wystających elementów oraz różnych krawędzi, jak również takich elementów jak hydranty.

Taśma czarno-żółta

Taśma odblaskowa w tych kolorach jest najczęściej spotykana na wejściach do wind, niskich stopniach czy progach między pomieszczeniami. Wyznacza się nimi drogi o szczególnym zastosowaniu, na przykład takie, którymi poruszają się wózki widłowe. W zakładach pracy, gdzie mamy do czynienia z różnorakimi maszynami zagrażającymi bezpieczeństwu i zdrowiu człowieka, oznacza się nią granice, których nie można przekroczyć, kiedy maszyna jest włączona.

Sposób, w jaki wykorzystuje się odblaskowe taśmy ochronne jest tak naprawdę zależny od zapotrzebowania danego miejsca pracy. W dwóch różnych zakładach pracy ta sama taśma może oznaczać zupełnie inne rzeczy, które będą znać osoby, które zostały tam zatrudnione, pomimo tego, że są to oznaczenia dobrze znane.

Pamiętajmy, że zanim nałożymy taśmę ostrzegawczą samoprzylepną tam, gdzie powinna być umieszczona, należy odpowiednio przygotować do tego podłoże. Trzeba takowe najpierw osuszyć oraz oczyścić ze wszystkich substancji, które mogą uszkodzić taśmę. Pamiętajmy, że dzięki wykonaniu ze specjalnego materiału, taśma ostrzegawcza wytrzyma takie czynniki pogodowe jak deszcz czy wiatr, więc można jej również używać na zewnątrz pomieszczeń, a dzięki trwałości kleju, taśma odblaskowa może być umieszczana na chropowatej powierzchni, bez obawy, że się odklei.