PORADY

Podkład epoksydowy – wszystko, co należy wiedzieć

Podkłady epoksydowe służą do zabezpieczania powierzchni metalowych. Są to substancje doskonale zabezpieczające nawierzchnię przed korozją, izolują je i są niesamowicie przyczepne. Podkłady epoksydowe można stosować bezpośrednio na aluminium, blachę lub na stal ocynkowaną. Można także nakładać tego typu substancję na powłoki lakiernicze.

Co należy wiedzieć o podkładzie epoksydowym?

Trzonowy składnik podkładu epoksydowego to żywica epoksydowa. To właśnie ona nadaje preparatowi usieciowaną strukturę, dzięki której podkłady epoksydowe wyróżniają się dobrymi właściwościami barierowymi. Usieciowana struktura podkładu epoksydowego sprawia również, że jest on wysoko odporny na działanie czynników chemicznych i mechanicznych. W skład podkładu epoksydowego wchodzą również wypełniacze, promotory adhezji i inne substancje antykorozyjne.

Podkład epoksydowy, czy podkład akrylowy? Który jest lepszy?

Dzięki temu, że podkłady epoksydowe produkowane są na bazie naturalnych żywic, są one nawet dwa razy bardziej skuteczne w ochronie materiału przed działaniem czynników zewnętrznych od podkładów akrylowych. Podkłady akrylowe produkowane są głównie z żywic akrylowych. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaka jest różnica między podkładem akrylowym a epoksydowym, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że podkłady akrylowe prowokują do nakładania grubszych warstw preparatu. Jednak podkład akrylowy jest niesamowicie lekki, przez co umożliwia wyrównywanie nawet dużych nierówności lub rys na powierzchni karoserii. Podkłady akrylowe są chętnie wykorzystywane do przygotowywania powierzchni lakierniczych oraz szpachlowanych. Często poleca się stosowanie akrylu do przygotowywania starych powłok lakierniczych. Gdy nasz samochód ma rysy i trudne do zakrycia uszkodzenia karoserii, wybierzmy raczej podkład akrylowy zamiast podkładu epoksydowego.

Używanie podkładu epoksydowego – wskazówki

W lakiernictwie często używa się podkład epoksydowy w kolorze szarym lub czarnym. Zarówno szary, jak i czarny podkład epoksydowy świetnie kryje i zapewnia możliwości naprawienia uszkodzeń w sposób całkowicie niewidoczny gołym okiem. Należy jednak uważać, jeśli wybieramy podkład epoksydowy w sprayu. Przed użyciem tego typu preparatu konieczne jest dokładne przygotowanie nawierzchni: trzeba ją wysuszyć, odtłuścić, a także oczyścić z nierówności. Stosując podkład epoksydowy w sprayu, konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości spryskiwacza od nawierzchni, na którą działamy. Jeśli zamierzamy użyć szpachlówki, koniecznie zadbajmy o to, aby była położona po tym, jak podziałamy podkładem epoksydowym na karoserię samochodu.